Benvida

CEIP CALVO SOTELO

COLEXIO PLURILINGÜE E ABALAR

Avda. de Compostela, s/n (Uceira) 32500 O Carballiño (OURENSE)

Tfno: 988271419

Fax 988271419

 Correo-e: ceip.calvo.sotelo@edu.xunta.es

O blog do cole:ALVO SOTELO

 

Infantil

Actividades máis destacadas do quefacer diario dos nenos e nenas de 3, 4 e 5 anos.

        

Calvo Sotelo              Uceira            Campo da Feira

 Inglés

Suxerencias e actividades do Departamento de Inglés.

Biblioteca

Recomendacións e realizacións do Equipo da Biblioteca Escolar.

Xogando ao Atletismo 2015

O mércores 20 de maio, participamos no pavillón "Paco Chao" na derradeira competición deportiva do curso 2014-2015, XOGANDO AO ATLETISMO".

Este ano celebramos a VII  edición dunha das actividades deportivas favoritas dos nenos e nenas.

Participamos todos os colexios da Agrupación Deportiva Arenteiro.

O noso centro e máis o colexio de Cea repartíronse os primeiros postos nas categorías de alevíns e benxamíns.

 

Para ver máis fotos premer na seguinte ligazón:

OUTRAS FOTOS

Letras Galegas 2015: Xosé Fernando Filgueira Valverde

O pasado venres día 15 festexamos, no noso centro, o Día das Letras Galegas, adicado este ano a Xosé Fernando Filgueira Valverde.

Durante toda a semana traballouse a figura do autor en todas as aulas, a través de diferentes actividades.

O venres como remate, fixemos unha marcha polo patio do centro ata o pavillón. Cada clase elaborou unha pancarta na que escribiron un lema para animar a empregar o galego.

Unha vez no pavillón colgamos as pancartas nas paredes para ter ben presente o que nelas escribimos, mentres cantamos a canción: "Fala de noite e de día", unha adaptación da nosa compañeira Yolanda.

Con esta actividade rematamos unha semana adicada aos nosos autores.

Obradoiro de Regueifas

O día 1 de maio realizouse un obradoiro de regueifas para os alumnos e alumnas de 5º de primaria, dentro das actividades das Letras Galegas; organizadas polo Concello de O Carballiño.

Dito obradoiro estivo a cargo de Luis Caruncho e Suso.

Listado definitivo de alumnos admitidos para o curso 2015-16

Elévase a definitivo o listado provisional coa única variación en:

5 ANOS

  1. González Peña, Óscar.

Quedando excluídos por non dispoñer de vacante:

  1. Morala Fuentes, Naiala.
  2. Cabo González, Miguel Ángel.

No caso de producirse unha nova vacante entrarán por esta orde.

X EDICIÓN COMPETICIÓN DE MINIBALONMÁN

O día 29 de abril participamos na X edición do torneo de minibalonmán que organizou a Agrupación Deportiva Arenteiro, e que tivo lugar no pavillón Paco Chao de O Carballiño.

Os equipos participantes foron os seguintes: CEIP  Virxe da Pena da Sela do Irixo; CEIP Nosa Señora de Xuvencos de Boborás; CPI Virxe da Saleta de Cea; CPI Antonio Failde de Cambeo e o noso centro, o CEIP Calvo Sotelo de O Carballiño.

Igual que outros anos, o torneo resultou ser moi competitivo, acadando os nosos representantes un magnífico 1º posto.

Hai que felicitar a todos os participantes no torneo pola súa deportividade e bo comportamento.

Listado Provisional de Admitidos para o curso 2015-16

Listado provisional de alumnos e alumnas admitidos no noso centro para o curso 2015-16, seguindo a orde publicada no DOG DE DATA 15/03/2013:

PARA 3 ANOS

  1. Álvarez Rey, Nerea
  2. Atanes Ameijeiras, Andrea
  3. Borrajo Cucala, David
  4. Cabeza Ferreira, Xiana
  5. Caderno Hermida, Laura
  6. Caldera Pereira, Ares
  7. Calviño Freigedo, Sergio
  8. Caride Quintela, Iago
  9. Carrillo Lorenzo, Aroa
  10. Causapruno Sotelo, Lucca
  11. Córdoba Panadeiros, Andrés
  12. Costa Carballo, Noé
  13. Crespo González, Noel
  14. Crespo Nores, Marcos
  15. Da Costa Guimaraes, Noemí
  16. Da Silva Cardoso, Alejandro
  17. Dacuña Costa, Daniel
  18. De Oliveira Atanes, Noa
  19. Del Rosario Barros, Cristal
  20. Díaz Valeiras, José
  21. Faria Losada, Sebastián
  22. Fernández Bruquet, Diego
  23. Fernández García, Ainhoa
  24. Fernández Santeiro, Ainhoa
  25. Fernández Sayáns, Tamara
  26. Fernández Vallejo, Antía
  27. Fernández Vázquez, Kenia
  28. García López, Alfonso
  29. García Piñeiro, Aitor
  30. García Fernández, Salomé
  31. Gayoso Blanco, Aitana
  32. Gil Gallego, Gael
  33. González Fernández, María
  34. González Hermida, Hugo
  35. González Iglesias, Andrés
  36. González López, Diego
  37. Hortas De La Fuente, Encina
  38. Iglesias Blanco, Alejandro
  39. Inyame, Mark Chibue
  40. Linares Álvarez, Nicolle Evans
  41. López Borja, Arón
  42. López Calvo, Ángel
  43. Martínez Castro, Dylán
  44. Martínez Domínguez, Connor
  45. Martínez Vilar, Arnau
  46. Moisé Fernández, Bryanna
  47. Mouriño Barcala, Manuel
  48. Muradás Merelles, Hugo
  49. Nogueira Porras, Pedro Renato
  50. Otero Otero, Valentina
  51. Pereira Diéguez, Aisha
  52. Pérez Diagne, Awa
  53. Pérez González, Daniella
  54. Pérez González, kevin
  55. Piñón Barbosa, Noa
  56. Requejo Fernández, Sara
  57. Reza Pousa, María
  58. Rodríguez González, Iago
  59. Rodríguez Pérez, Lucía
  60. Rodríguez Rodríguez, Gabriel
  61. Vázquez Fernández, Brais
  62. Vázquez Mártínez, Naira
  63. Viéitez Coego, Hugo

No caso de que no edificio da Uceira existan máis solicitudes que vacantes: Os alumnos e alumnas serán distribuidos según os seguintes criterios, aprobados polo Consello Escolar do Centro:

  1. Ser transportado (non tendo transporte a mediodía)
  2. Ter opción de entrar no comedor escolar.
  3. Estar domiciliado preto da Uceira.
  4. Ter irmáns no Centro.
  5. Os demais casos entrarán nun sorteo.

 

PARA 4 ANOS

  1. Caíña Montiel, Sebastián Miguel

 

PARA 5 ANOS

  1. Morala Fuentes, Naiala (según baremo)

Quedan excluídos por non dispoñer de vacante:

  1. Cabo González, Miguel Ángel.
  2. González Peña, Óscar.

No caso de producirse unha nova vacante entrarán por este orden.

 

PARA 1º DE PRIMARIA

  1. Geandra, Denisa María
  2. Nogueira Crespo, Icía

 

PARA 2º DE PRIMARIA

  1. Gómez Lorenzo, Luis

 

PARA 4º DE PRIMARIA

  1. Alonso De Souza, Rikelme
  2. Ghillimei Ardeleanu, Florín Diego

 

PARA 5º DE PRIMARIA

  1. González Peña, Zaira
  2. Ozoria D'oleo, Alondra Mishelle

 

PARA 6º DE PRIMARIA

  1. Gil Piedrafita, Britsey Dahyana

 

NOTA IMPORTANTE: Dispoñen de 5 días para presentar as alegacións que consideren oportunas ante a Dirección do Centro, para levalas ao Consello Escolar do Centro.

En O Carballiño, a 24 de Abril de 2015

Xornada de Convivencia de Fútbol-Sala

O mércores 25 de marzo, tivemos unha Xornada de Convivencia de Fútbol-Sala, no pavillón do colexio de Amoeiro.

Participaron os centros de Cambeo, Amoeiro e o noso de A Uceira. Levenxamos equipos en todas as categorías. Benxamín e alevín masculino e feminino, acadando magníficos resultados.

Felicitar a todos os participantes pola súa contribución a que a xornada deportiva se desenvolvese con espírito deportivo, xogo limpo e amizade.

Día da Árbore e da Auga

Os días 23 e 24 de marzo, celebramos o Día da Árbore e a Auga, participando nunha iniciativa promovida pola Deputación Provincial de Ourense, que nos proporcionou 6 acivros para plantar, unha unidade didáctica para traballar o tema e ademáis contos para todos os nenos e nenas de primaria e os de 5 anos de ed. infantil que levaron de agasallo o conto "A Palabra Máxica".

 

Inauguración da Exposición

O xoves, día 5 de marzo inaugúrase a exposición con todo o profesorado do centro.

E o venres, día 6, visitan a exposición os directores e alcaldes dos concellos que colaboran e participan de xeito activo, para que todo isto sexa posible:

A continuación unha pequena mostra dos stands, onde apreciaredes as diferentes temáticas que se expoñen:

Distribuir contido